Polsko-Niemieckie Dni Mediów 2010 odbędą się w stolicy Saksonii, w Dreźnie, mieście, o którym Erich Kästner powiedział kiedyś, że to trójdźwięk historii, sztuki i przyrody.
Kultura, sztuka, muzyka: tym wszystkim żyje Drezno. Stolica Saksonii, nazywana też Florencją nad Łabą, jest czwartym co do wielkości miastem w Niemczech a dzięki swym licznym pomnikom natury również jednym z najbardziej zielonych miast w Europie.
To tu powstała pierwsza europejska porcelana (słynna porcelana miśnieńska!), pierwsza niemiecka kolej dalekobieżna i pierwsze niemieckie piwo Pilsner. Drezno jest również wiodącym ośrodkiem nowoczesnych technologii w Europie. Metropolia na Łabą to jednak przede wszystkim miasto kultury o międzynarodowym znaczeniu. Budowle zgromadzone wokół Placu Teatralnego (słynny Zwinger), Tarasy Brühla i unikatowe zbiory sztuki przyciągają do Drezna licznych gości z całego świata.
Pomimo ogromnych zniszczeń, jakich miasto doznało podczas alianckich nalotów bombowych w 1945 roku, Drezno bez wątpienia wciąż jest urokliwe.
Uczestnicy Dni Mediów będą mogli w trzecim dniu, 9 czerwca, wybrać jedną z wycieczek po Dreźnie: zwiedzanie barokowego śródmieścia Drezna, polskie ślady na drezdeńskiej starówce i zwiedzanie Szklanej Manufaktury (Gläserne Manufaktur) Volkswagena.
Uczestnicy Dni Mediów będą mogli w trzecim dniu (9.06.2010) wybrać jedną z wycieczek po Dreźnie: zwiedzanie barokowego śródmieścia Drezna, polskie ślady na drezdeńskiej starówce, zwiedzanie Szklanej Manufaktury (Gläserne Manufaktur) Volkswagena. Wycieczki odbędą się w godz. 10:00-12:00 (13:00).
1. Zwiedzanie barokowego śródmieścia Drezna
Drezno, stolica Saksonii, należy do najpiękniejszych europejskich miast sztuki i kultury. Ponad 800-letnie miasto położone jest w malowniczej Dolinie Łaby i jest znane ze swoich wspaniałych zabytków i skarbów sztuki. Podczas spaceru zwiedzą Państwo barokowe śródmieście, podążymą śladami Augusta II Mocnego, elektora Saksonii i króla Polski. Będą Państwo mieli okazję poznać historię Drezna, zobaczyć drezdeński Zwinger, operę Sempera, zamek rezydencjonalny, katedrę i odbudowany kościół Marii Panny (Frauenkirche). Bez wątpienia ta wycieczka zachęci Państwa, by do Drezna jeszcze kiedyś powrócić.
2. Polskie ślady na drezdeńskiej starówce
Zwiedzanie (spacer po mieście), czas trwania: 1,5 do 2 godzin.
August Mocny, książę elektor Saksonii, został królem Polski - jest to chyba najbardziej znany przykład związku Polski z Saksonią, ale nie jedyny. W zespole architektonicznym Zwinger można odkryć wiele śladów unii polsko-saskiej. W operze Sempera gościli słynni polscy śpiewacy operowi, którzy do tej pory należą do uznanych. W katolickim kościele dworskim (Hofkirche) znajduje się ołtarz ofiarowany polskim męczennikom. W okresie zaborów do Drezna przybyły liczne ważne osobistości, jak np. Józef Ignacy Kraszewski, dla których Drezno stało się nową ojczyzną. Drezno odwiedził także Chopin, który tu zakochał się nieszczęśliwie w pewnej młodej kobiecie. Gdy odbudowywano kościół Marii Panny (Frauenkirche), polskie miasto Gostyń przekazało kościołowi szczególny znak pojednania. Podczas zwiedzania usłyszymy jeszcze wiele innych ciekawych i zdumiewających historii.
3. Szklana Manufaktura (Gläserne Manufaktur) Volkswagena
W Szklanej Manufakturze, której otwarcie nastąpiło 11 grudnia 2001 roku, odbywają się prace wykończeniowe przy produkcji luksusowej limuzyny Phaeton: ręcznie, w środku miasta, bez hałasu, kurzu i zapachu oleju.
Podłogi fabryki wyłożone są parkietem, a ściany są ze szkła. Samochody powstają za izolowanymi akustycznie oknami o powierzchni 27 500 m2 w części produkcyjnej o powierzchni 55 000 m2. Produkcja volkswagenów odbywa się na dwóch poziomach. Części nadwozia bezszelestnie przesuwają się po taśmie łuskowej przez kolejne odcinki produkcyjne.
Przy produkcji samochodów luksusowych pracują wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy, nim zostaną zatrudnieni, muszą najpierw udowodnić swoje umiejętności w specjalnych testach. Ubrani w białe stroje ochronne fachowcy w rękawiczkach montują części samochodów. Wszystko to odbywa się w ciszy i harmonii.
W Szklanej Manufakturze zwiedzający, klienci i wszyscy zainteresowani mogą obserwować powstawanie luksusowych volkswagenów i dodatkowo skorzystać z oferty gastronomicznej i kulturalnej. Tu produkcja samochodów staje się połączeniem innowacyjnej technologii i życia kulturalnego.
Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, jak przebiega proces indywidualnego zamawiania samochodu Phaeton.
Pobyt w fabryce należy do ekskluzywnych. Wszyscy zainteresowani traktowani są z najwyższym szacunkiem. Osobisty opiekun klienta oprowadza gości po manufakturze. Klienci mogą obserwować, jak powstaje ich samochód.
W fabryce można zdobyć informacje o VW Touaregu, a począwszy od sezonu letniego 2010 także o VW Passacie CC. Klienci mogą osobiście odebrać swój pojazd z fabryki.
Fabryka zatrudnia obecnie około 400 pracowników i 400 usługodawców. Dodatkowo powstają liczne miejsca pracy dla dostawców firmy.
W związku z transportem związanym z działalnością fabryki, w trosce o środowisko, stworzono specjalny system logistyczny. Pociągi towarowe poruszają się w ramach lokalnej sieci tramwajowej na przygotowanych trasach łączących centrum logistyczne Friedrichstadt i Szklaną Manufakturę.