Barokowy Zwinger, Zielone Sklepienie, Opera Sempera, Kościół Maryjny czy Tarasy Brühla ? wszystkie turystyczne perełki podziwiać można na drezdeńskiej starówce, na lewym brzegu Łaby.

Zwinger to unikat na skalę europejską. Zbudowany w stylu późnego baroku zespół pałacowy posiada wspaniałe zbiory malarstwa. W Galerii Starych Mistrzów podziwiać można m.in. słynną Madonnę Sykstyńską Rafaela, dzieła Tycjana, Vermeera, Rubensa, Rembrandta i van Dycka. Galeria Nowych Mistrzów prezentuje m.in. prace niemieckich twórców romantyzmu czy grupy Die Brücke oraz Gerharda Richtera (autora słynnego witrażu w katedrze kolońskiej).
Podczas ?powodzi stulecia? w 2002 pałac Zwinger znalazł się niemal całkowicie pod wodą. Niektóre dzieła uratowano dosłownie w ostatniej sekundzie, a te największe podwieszano pod sufitem. Straty muzeum zostały wówczas oszacowane na ok. 20 mln euro.

Kolejny unikatowy zabytek Drezna to renesansowa Opera Sempera, jedna z najpiękniejszych w Europie. To właśnie tu odbywają się prapremiery najsłynniejszych przedstawień operowych. Wnętrze tego niezwykłego budynku ozdobione jest bogatymi sztukateriami, wspaniałymi malowidłami i charakteryzuje się doskonałą akustyką.

Niewątpliwe atrakcje Drezna to historyczne Zielone Sklepienie i otwarte w 2006 Nowe Zielone Sklepienie, będące częścią słynnego skarbca Augusta II Mocnego. Podziwiać tu można wyjątkowe arcydzieła sztuki jubilerskiej i złotniczej.

LINK


Warto również zwrócić uwagę na protestancki Kościół Mariacki (Frauenkirche) będący ważnym symbolem pojednania i pokoju. Niemalże doszczętnie zniszczony w czasie ostatniej wojny, zapomniany za czasów NRD, został odrestaurowany w 2005 roku za pieniądze darczyńców i towarzystw miłośników miasta. Szacuje się, że łączny koszt odbudowy wyniósł ok. 180 mln euro. Dziś kościół znów zachwyca przepiękną kopułą z piaskowca i wydobytym z ruin ołtarzem. Ciekawostką jest, że obywatele miasta Gostyń ufundowali w 1999 roku kamienną czaszę w kształcie tzw. ?płomienia pojednania?.

Mówiąc o Dreźnie nie sposób pominąć Augusta II Mocnego, króla Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, który dążył do trwałego związania Polski i Saksonii. August, który dla zdobycia polskiej korony przeszedł na katolicyzm i nakazał rozpoczęcie budowy pięknej, późnobarokowej katedry, był ogromnym miłośnikiem sztuki. To za jego rządów powstały takie perły architektury jak Zwinger, Kościół Mariacki czy zamek w Pillnitz. Znany ze swojego zamiłowania do szlachetnej ceramiki (już współcześni nazwali je maladie de porcelaine ? chorobą porcelanową) August II Mocny zgromadził najbogatszy na świecie zbiór liczący ponad 20 tysięcy eksponatów. Znakomita część kolekcji ? mimo wojen i kataklizmów ? przetrwała do dziś.

Wrażliwy na sztukę władca miał także ogromną słabość do pięknych kobiet. Jedną z jego słynniejszych kochanek była hrabina Cosel, której tragiczne losy opisał Józef Ignacy Kraszewski w powieści ?Hrabina Cosel?. Urodziwa metresa miała na dworze potężną władzę i próbowała wpływać na polityczne decyzje władcy. Nielubiana, została oskarżona o spisek, a następnie w 1716 roku uwięziona na zamku w Stolpen, gdzie zmarła po 49 latach.

LINK

Drezno wraz z otaczającym je jednym z najpiękniejszych krajobrazów nadrzecznych w Europie czeka na Państwa!