Termin nadsyłania zgłoszeń do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej upływa 30 stycznia 2022

Zgłoszenia prac do 25. Edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2022 można wysyłać już tylko do najbliższej niedzieli, 30 stycznia 2022 r. Zgłoszenia przyjmujemy w kategoriach Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia i „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Wysokość Nagrody w każdej z pięciu kategorii konkursowych wynosi 5.000 Euro. Jeżeli tylko pozwoli na to sytuacja pandemiczna, zwyciężczynie i zwycięzcy zostaną wyróżnieni podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody 9 czerwca 2022 w ramach Polsko-Niemieckich Dni  Mediów, planowanych ponownie jako spotkanie na żywo w Görlitz.

 

Warunki udziału w konkursie

  • Do konkursu zgłaszać można prace, które po raz pierwszy ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie w Polsce i / lub
    Niemczech w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku w jednej z pięciu kategorii:

PRASA: przyjmujemy artykuły prasowe z dzienników i czasopism oraz artykuły opublikowane w Internecie o maksymalnej długości do 25.000 znaków.

RADIO i TELEWIZJA: Zgłaszane programy radiowe lub telewizyjne nie mogą przekroczyć 60 minut.

MULTIMEDIA: W tej kategorii wyróżniane są prace pokazujące, w jaki sposób można realizować nowoczesne formaty, takie jak multimedialny storytelling z tekstem, video, grafiką i/lub audio; (interaktywne) reportaże; pogłębione analizy; projekty dziennikarskie z użyciem danych; projekty medialne, które w innowacyjny sposób angażują szeroką publiczność (np. poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych). Warsztat dziennikarski, dobrze opowiedziana historia i innowacyjne opracowanie pod względem technologicznym mają w tej kategorii równe znaczenie. Zapoznanie się jurora ze wszystkimi częściami składowymi pracy zajmuje do 60 minut.

DZIENNIKARSTWO NA POGRANICZU” (nagroda finansowana przez gospodarza tegorocznej edycji Wolne Państwo Saksonia). Nagroda honoruje materiały dziennikarzy i dziennikarek z sześciu regionów przygranicznych, które dokumentują codzienne problemy pogranicza dotykające mieszkańców po obu stronach granicy. Prace w tej kategorii powinny pochodzić z redakcji w jednym z sześciu regionów partnerskich – jednego z polskich województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego lub niemieckich krajów związkowych Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie lub Wolne Państwo Saksonia.

  • Prace można składać przez internetowy system rejestracji: https://zgloszenia2022.dnimediow.org/wyslij-plik.html.
  • Prace zgłaszać mogą dziennikarki i dziennikarze, wydawnictwa, redakcje i nadawcy.
  • Zgłaszane prace powinny wspierać integrację w ramach Unii Europejskiej. Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich. Jury szczególnie chętnie wyróżnia prace z odniesieniem do bieżących spraw kraju sąsiada. Także artykuły i audycje dotyczące trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę.
  • Kryteria oceny prac we wszystkich kategoriach, dokumenty zgłoszeniowe oraz inne sposoby zgłoszeń prac dostępne są na stronie Nagrody.

 

Kontakt w sprawie prac w języku polskim:

Małgorzata Gmiter

koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckie

ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
Tel.: + 48 (22) 338 62 60
E-Mail: malgorzata.gmiter@fwpn.org.pl

 

Kontakt w sprawie prac w języku niemieckim:

Frieda Pirnbaum

Büro des Deutsch-Polnischen Tadeusz-Mazowiecki

Journalistenpreises

Sächsische Staatskanzlei

Archivstraße 1, 01097 Dresden
Tel.: +49 176 24067549

E-Mail: f.pirnbaum@gmail.com