Rozpisano konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2018

Po raz dwudziesty pierwszy ogłoszono konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Konkurs kierowany jest do mediów z obu krajów. Organizatorzy czekają przede wszystkim na prace dziennikarskie, które poszerzają wiedzę o kraju sąsiada i przyczyniają się do lepszego wzajemnego zrozumienia się przez Polaków i Niemców. Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów, odbywających się w dniach 6-7 czerwca 2018 roku w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska po raz pierwszy przyznana będzie w pięciu kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja oraz Multimedia / Online (nowa kategoria obowiązująca od 2018 roku) oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu”, która zostanie ufundowana przez Meklemburgię-Pomorze Przednie. Wysokość każdej z nagród wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, Fundacja ZEIT Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Po raz pierwszy w Dni Mediów zaangażuje się Fundacja ZEIT Ebelin und Gerd Bucerius, wznowiona zostanie także współpraca z Fundacją Roberta Boscha. Podczas odbywającego się w Berlinie spotkania partnerów Nagrody dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Cornelius Ochmann podkreślił zaangażowanie w projekt nowych partnerów. „Dzięki naszym nowym partnerom Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego będzie odpowiadać zapotrzebowaniu dziennikarzy na możliwość zgłaszania prac w formatach interaktywnych. Staraliśmy się o tę nową kategorię od kilku lat, lecz dopiero teraz udało się przełożyć oczekiwania dziennikarzy na rzeczywistość – w ogromnej mierze dzięki wsparciu Fundacji Roberta Boscha. Dni Mediów zyskują natomiast w Fundacji ZEIT ważnego partnera merytorycznego, którego udział w projekcie przełoży się na aktywną debatę na nowe tematy oraz na poszerzenie grupy docelowej o nowe dziennikarskie kręgi. Bardzo doceniamy udział obu partnerów w tych ważnych projektach”.

Warunki uczestnictwa

O nagrodę mogą ubiegać się polsko- i niemieckojęzyczni dziennikarze oraz rozgłośnie i redakcje. Prace, które po raz pierwszy ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.

W roku 2018 po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Dziennikarska w kategorii  Multimedia / Online. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska w kategorii Online to wyróżnienie dla prac dziennikarskich, które powstały przy istotnym wykorzystaniu możliwości, jakie współczesnym mediom daje internet, technologie cyfrowe oraz środowisko różnorodnych aplikacji. Warsztat dziennikarski, dobrze opowiedziana historia i innowacyjne opracowanie pod względem technologicznym mają w przypadku prac zgłoszonych w tej kategorii równe znaczenie. Szczególnym zainteresowaniem jury cieszą się następujące formaty: a) dogłębne analizy, b) interaktywne reportaże, c) formaty multimedialnego storytellingu (projektów dziennikarskich wykorzystujących tekst, grafikę oraz wideo), d) wizualizacje danych opartych na big data, e) projekty medialne w sposób innowacyjny angażujące liczne audytorium odbiorców (np. z wykorzystaniem social media).

Termin składania prac w konkursie mija 10 stycznia 2018 roku. Uczestnicy zgłaszający prace w kategorii Prasa mają wybór pomiędzy dwoma sposobami zgłaszania prac – tradycyjnie pocztą do biura w Warszawie (prace w języku polskim) i Dreźnie (prace w języku niemieckim) lub poprzez internetowy system rejestracji (www.dpjp.de/pl). Dokładne kryteria oceny prac w nowej kategorii oraz dokumenty zgłoszeniowe dostępne są na stronie http://dnimediow.org/artykul-warunki-uczestnictwa-w-polsko-niemieckiej-nagrod,1336.html. 

Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Meklemburgii-Pomorzu Przednim

Z okazji Dni Mediów Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza inicjatywy młodych dziennikarzy i twórców mediów, szczególnie z zakresu social media, do zgłaszania swoich tematów we współpracy polsko-niemieckiej do 31 grudnia 2017 r. Wybrany temat zostanie opracowany przez autorów i zrealizowany w ramach jednego z warsztatów konferencji.

Kontakt:

Magdalena Maria Przedmojska

Koordynator projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 (22) 338 62 73
faks: + 48 (22) 338 62 01
mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Claudine Schubert

Biuro Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej

Kancelaria Wolnego Państwa Saksonii

Archivstraße 1, 01097 Drezno
Tel.: + 49 351 81609-6

Faks: + 49 351 81609-36

mail: dpjp@heimrich-hannot.de