Foto: Staatskanzlei MV
Laureatki i laureaci Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2024 zostali uhonorowani podczas uroczystej gali, która odbyła się 24 stycznia 2025 w Heringsdorfie na wyspie Uznam.
Laureatami i laureatkami zostali:
- w kategorii Prasa – Marek Rabij za artykuł „Języki obce”, opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”;
- w kategorii Radio – Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum za reportaż „Ausbeutung auf der Autobahn - Trucker aus Osteuropa” („Wyzysk na autostradzie – kierowcy tirów z Europy Wschodniej”), wyemitowany w rozgłośni SWR.
- w kategorii Telewizja i formaty wideo – Katharina Zabrzynski za reportaż „Was wurde aus dem deutschen Rentnerdorf in Polen?” („Co się stało z niemiecką wioską dla emerytów w Polsce?”), produkcja rbb, zespół Kowalski;
- w kategorii Nowe formy dziennikarskie – Kacper Forreiter i Patryk Motyka za reportaż multimedialny „Kaszubi, Mozaika Polska”, opublikowany w Onet Reportaże;
- w kategorii Dziennikarstwo lokalne na pograniczu – Magdalena Kościańska i Mieczysław Medycki za film „Gerhard Richter – kim jest najsłynniejszy bogatynianin?”, wyemitowany w Telewizji Bogatynia.
Ministra nauki, kultury, spraw federalnych i europejskich landu Meklemburgia-Pomorze Przednie Bettina Martin powiedziała w trakcie uroczystości: „Prace konkursowe odnoszą się do naszej wspólnej historii, wychodzą poza granice jednego kraju, otwierają nowe horyzonty i analizują aktualne zjawiska oraz wydarzenia w Polsce, Niemczech i Unii Europejskiej. To niezwykle fascynujący zbiór różnych perspektyw z obu państw. Krytyczne dziennikarstwo oparte na rzetelnym researchu, znajomości drugiego kraju oraz pełnym szacunku podejściu do dobrego sąsiedztwa ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju relacji polsko-niemieckich. Nie ustawajcie w tych działaniach! W czasach wzrostu popularności nacjonalistycznych nastrojów, szerzenia się dezinformacji za jednym kliknięciem, potrzebujemy prawdziwego jakościowego dziennikarstwa bardziej niż kiedykolwiek”.
Przewodnicząca zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Cornelia Pieper podkreśliła, że „współpraca dziennikarzy i dziennikarek z Polski i Niemiec stanowi podstawę współdziałania społeczeństw obywatelskich. Fundacja będzie kontynuować wspieranie tej pracy”.
Manuel Hartung, przewodniczący zarządu Fundacji ZEIT STIFTUNG BUCERIUS: „W czasach, gdy dezinformacja i fake news zagrażają fundamentom demokracji, dziennikarstwo jakościowe odgrywa jeszcze ważniejszą rolę w kształtowaniu opinii publicznej. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska pokazuje również, jak wybitne prace dziennikarskie budują mosty, poszerzają horyzonty i wzmacniają dialog między naszymi społeczeństwami. Fundacja ZEIT STIFTUNG BUCERIUS z przekonaniem i radością wspiera te cenne działania i niezależne dziennikarstwo transgraniczne”.
Ministra landu Meklemburgia-Pomorze Przednie Bettina Martin razem z parlamentarnym sekretarzem stanu ds. Pomorza Przedniego i wschodniej Meklemburgii, Heiko Miraßem, wręczyła nagrodę specjalną w kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu”. Pozostałe nagrody wręczyli konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, dr Sebastian Płóciennik, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, oraz dr Anna Hofmann, kierowniczka działu nauki i badań Fundacji ZEIT STIFTUNG BUCERIUS.
Organizatorami tegorocznego konkursu byli Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja ZEIT STIFTUNG BUCERIUS oraz kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie jako gospodarz. Pozostali fundatorzy nagrody: kraj związkowy Brandenburgia i Wolne Państwo Saksonia.